Home Kamień ogrodowy

O nas

Pozostałe

Polecamy

Kamień ogrodowy - ciekawa alternatywa?

PDF Drukuj Email
W naszych ogrodach sprawdzają się właściwie każdego rodzaju kamienie naturalne, w zależności od cech fizycznych. Czasem tylko trzeba je trochę inaczej zabezpieczyć. Kamień na ogrodzenia dzieli się na twardy, zbity (taki jak granit) i bardziej nasiąkliwy ( piaskowiec czy wapień).

Wznosząc w ogrodzie jakiekolwiek budowle, murki czy grille należy mieć na uwadze właśnie te cechy kamienia. O ile mur wykonany z kamienia takiego jak granit nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia o tyle mur wapienny czy z piaskowca musi mieć specjalną izolację przeciwwilgociową a od góry najlepiej jeśli byłby jeszcze dodatkowo zabezpieczony daszkiem.

W oparciu o indywidualne cechy kamienia ogrodowego, stosuje się więc go do innych celów. Mając na uwadze jak największą trwałość ogrodzenia, zdecydowanie częściej wybiera się na mury kamienie o niskiej przepuszczalności wody – kostkę granitową, kamień murowy, łupek szarogłazowy, kwarcyt, dolomit czy bardziej powszechne otoczaki.

Te same kamienie nadają się na meble ogrodowe, czy budowę grilli czy wędzarni ogrodowych. Sprawdzają się również jako podmurówki pod altany ogrodowe.

Do elementów dekoracyjnych, gdzie ich odporność na czynniki zewnętrzne nie jest tak znacząca, takich jak skalniaki, alejki, ozdobne murki wewnątrz ogrodu można stosować również kamień nasiąkliwy taki jak piaskowiec czy wapień, szczególnie, że są to kamienie o większych walorach estetycznych.

Kamień ogrodowy to również grys czy inne kruszywa dekoracyjne, którymi można wysypywać alejki czy przestrzeń między roślinami na skalniaku czy rabatach. Nie dość, ze wygląda to bardzo ciekawie, to jeszcze powstrzymuje rośnięcie chwastów.

Z kamienia w ogrodzie możemy wyczarować niezwykłe rzeczy. Ten w pełni naturalny budulec znacząco przewyższa wszelkie syntetyczne materiały, które były przez pewny czas wykorzystywane w ogrodach.